Raport Praca w SEO 2021. Zarobki specjalistów SEO

Raporty i rankingi
Karolina MatyskaKarolina Matyska
Opublikowano: 07.07.2021
7 minut

Ile wynoszą zarobki specjalistów SEO? Jak wygląda praca w SEO w Polsce? Zapytaliśmy 365 specjalistów SEO!

Niemal 80% ankietowanych przyznaje, że lubi pracę w branży SEO, większość jest też zadowolona z zarobków – jednak kosztem w zawodzie specjalisty SEO jest poczucie presji i stres, jaki idzie z nią w parze. Czego jeszcze dowiedzieliśmy się z badania, przeprowadzonego na grupie 365 pracowników branży SEO? A na przykład, z jakich narzędzi najczęściej korzystają specjaliści, jakie umiejętności posiadają, ilu klientów obsługują, jak często zmieniają pracę oraz – oczywiście – ile zarabiają. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania „Praca w branży SEO w 2021 roku”!

Do czego możesz wykorzystać dane z tego raportu?

  1. Jako pracownik lepiej przygotujesz się do negocjowania podwyżki lub ustalania warunków umowy.
  2. Prowadząc dział SEO, przygotujesz matrycę wynagrodzeń i ścieżek kariery w dziale SEO swojej firmy.
  3. Napiszesz konkurencyjną ofertę rekrutacyjną dla specjalistów z branży SEO.

Od współautorki raportu

Po raz pierwszy zarobki w branży SEO przeanalizowaliśmy w Senuto w 2020 roku [sprawdź raport z 2020 roku]. Dzięki temu wyniki ankiety przeprowadzonej wiosną 2021 pozwoliły nam porównać, jak zmieniły się płace i warunki pracy na rynku SEO na przestrzeni pełnego roku.

Lata 2020-2021 to dla branży SEO czas wielu zmian. Mimo początkowej niepewności i częściowego wycofywania się klientów prowadzących biznesy offline, w dłuższej perspektywie pandemia zdaje się pozytywnie wpływać na branżę SEO. Klienci są, przenoszą firmy do internetu i inwestują w marketing w wyszukiwarkach, co dla wielu agencji oznacza większe przychody.

Dla branży SEO czas pandemii okazał się okresem wzmożonej pracy – z danych, które prezentujemy poniżej, jasno wynika, że pracujemy więcej. Niemal 50% ankietowanych spędza w pracy więcej niż 8 godzin dziennie. Dla porównania – w 2020 roku do pracy ponad etatowe 8 godzin przyznawało się jedynie 22,7% ankietowanych. Ponad dwukrotny wzrost tej metryki oznacza, że na brak obowiązków nie możemy narzekać.

Wiele zmieniło się również kontekście pracy zdalnej – z 73,2% do 19,2% spadła liczba osób, które pracują z siedziby firmy (z biura), a z 12,1% do 44,1% wzrosła liczba osób, które pracują w 100% zdalnie. Możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie jest przewagą branży online marketingu w kontekście tego, jak radzimy sobie z pandemią. To również jeden z największych plusów, jaki pracy w branży SEO przypisują przepytani przez nas przedstawiciele SEO w Polsce.

Intensywna praca zdaje się mieć przełożenie również na pieniądze. Zapytaliśmy ankietowanych, jak zmieniła się wysokość ich pensji w porównaniu do poprzedniego roku. Dane wskazują, że aż 73,7% badanych otrzymuje większe wynagrodzenie niż rok wcześniej.

W branży SEO pieniądze to jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że niemal 60% przepytanych specjalistów deklaruje skłonność do wyboru pracodawcy, który zapłaci mniej, ale zaoferuje ciekawsze warunki pracy. Bo to pracę przy ciekawych projektach SEO-wcy doceniają w swojej pracy najbardziej. O zmianie pracodawcy myśli jednak niewielu – do aktywnego poszukania nowego zatrudnienia w momencie przeprowadzania badania przyznało się zaledwie 20,2% ankietowanych.

Czy SEO-wcy lubią pracę w SEO? Tak! Niemal 80% ankietowanych przyznaje, że lubi swoją pracę. Tym pozytywnym akcentem kończę niniejsze podsumowanie i zapraszam do lektury kolejnej edycji raportu o pracy w branży SEO w Polsce.

Karolina Matyska

Kto wziął udział w badaniu „Praca w SEO 2021”?

Dane, na których opiera się raport, pochodzą z ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród specjalistów z branży SEO w okresie marzec-maj 2021. Łącznie wzięło w niej udział 365 osób z polskiego rynku SEO.

Aby doprecyzować, kim są ankietowani, zapytaliśmy ich o nazwę stanowiska oraz województwo, w którym pracują. Podczas analizy staraliśmy się zestawiać ze sobą różne dane, aby w ten sposób wyciągać z nich najciekawsze wnioski.

W przeważającej mierze w badaniu wzięły udział osoby na stanowisku: SEO Specialist, Junior SEO Specialist, Senior SEO Specialist oraz Head of SEO. Z tego względu poszczególne pytania analizowaliśmy w oparciu o wszystkie odpowiedzi oraz w odniesieniu do tych stanowisk, które były najliczniej reprezentowane.

Ankieta

W ankiecie zadaliśmy w sumie 37 pytań. Oznacza to, że w porównaniu do 2020 roku rozbudowaliśmy kwestionariusz o 13 dodatkowych pytań.

Pytania podzieliliśmy na 4 kategorie:

  • ogólne
  • wynagrodzenie
  • warunki pracy
  • pytania dodatkowe

Pytania ogólne:

  • W jakim województwie pracujesz?
  • Pracujesz zdalnie czy w siedzibie firmy?
  • Wielkość firmy, w której pracujesz (liczba pracowników)
  • Nazwa Twojego stanowiska
  • Ile godzin dziennie pracujesz?
  • Gdzie pracujesz?
  • Ile masz lat doświadczenia w branży SEO?
  • Dlaczego pracujesz w branży SEO?
  • Jakie umiejętności SEO posiadasz?
  • Jakich narzędzi używasz w codziennej pracy?
  • Jakie są Twoje zadania w codziennej pracy?

Wynagrodzenie:

  • Ile średnio wynosi Twoje wynagrodzenie (kwota netto) łącznie ze wszystkich źródeł związanych z SEO?
  • Jaki % Twojego wynagrodzenia stanowi “etat”, jeśli wykonujesz dodatkowe zlecenia poza pracą (jaki % wynagrodzenia całkowitego stanowi Twoja praca główna)?
  • Na ile jesteś zadowolony/a ze swojego obecnego wynagrodzenia? (1-10)
  • Czy uważasz, że zarabiasz więcej niż Twoi koledzy i koleżanki po fachu?
  • Ile według Ciebie powinno wynosić Twoje miesięczne wynagrodzenie, biorąc pod uwagę Twoje umiejętności i specyfikę pracy?
  • Jak wyceniasz godzinę swojej pracy, pracując przy zleceniach?
  • O ile % Twoje wynagrodzenie wzrosło względem poprzedniego roku?
  • Z jakim wzrostem lub spadkiem (%) dochodów spodziewasz się zamknąć 2021 rok?
  • O ile % wzrosła Twoja pensja przy ostatniej zmianie pracy?
  • Czy otrzymujesz w pracy premię?
  • Jak często dostajesz podwyżkę w pracy?
  • Zaznacz formę współpracy z obecnym pracodawcą

Warunki pracy:

  • Jak w skali od 1 do 10 jesteś zadowolony/a ze swojej obecnej pracy?
  • Ile projektów (ze wszystkich źródeł) obsługujesz w pracy jednocześnie?
  • Ilu klientów obsługujesz w dniu wypełniania ankiety? (głównego pracodawcę też potraktuj jako klienta)
  • Przybliżony miesięczny budżet na działania SEO Twoich największych klientów to (jeśli nie znasz, spróbuj oszacować):
  • Co uważasz za największe plusy pracy w branży SEO?
  • Co uważasz za największe minusy pracy w branży SEO?
  • Jakie benefity oferuje Twój pracodawca?
  • Jaki budżet na szkolenia oferuje Ci pracodawca?

Pytania dodatkowe:

  • Ile razy w ciągu ostatnich 5 lat zmieniałeś/aś pracę?
  • Czy obecnie aktywnie poszukujesz nowej pracy?
  • Co bierzesz pod uwagę przy zmianie pracy?
  • Jak zmienia się poziom Twojego zadowolenia z pracy w branży SEO?
  • Czy widzisz się w tym zawodzie za 10 lat?
  • Jak często dostajesz bezpośrednie oferty pracy i zaproszenia na rozmowy rekrutacyjne?

Kilka ciekawych wniosków

  • Z 73,2% do 19,2% spadła liczba osób, które pracują z siedziby firmy (z biura).
  • Dane wskazują, że aż 73,7% badanych otrzymuje większe wynagrodzenie niż rok wcześniej.
  • 60% przepytanych specjalistów SEO deklaruje skłonność do wyboru pracodawcy, który zapłaci mniej, ale zaoferuje ciekawsze warunki pracy.

  • Niemal 80% ankietowanych przyznaje, że lubi swoją pracę.

  • Niemal połowa SEO-wców w Polsce (46,9%) pracuje w firmach, które zatrudniają do 50 osób. W 2020 roku było to jedynie 16%.
  • Agencje SEO/SEM zatrudniają 43,8% pracowników SEO w Polsce.

  • 44,1% ankietowanych przepracowuje więcej godzin niż na etacie, bo 8-10 godzin dziennie.

Zarobki specjalisty SEO

Ile wynoszą zarobki specjalisty SEO? To jedno z najważniejszych pytań w ankiecie. Odpowiedzi przedstawiliśmy w podziale na różne stanowiska. Dodatkowo opracowaliśmy sekcje, w których przedstawiamy, jakie są najczęstsze cechy wspólne specjalistów, którzy zarabiają powyżej 10 i 20 tysięcy złotych.

Praca przy pozycjonowaniu stron – jak to wygląda?

Pobierz raport, w którym szczegółowo analizujemy odpowiedzi ankietowanych na zadane pytania.

Podziel się tym postem:

Lingwistka, copywriterka, online marketerka, ale przede wszystkim – fanka dobrego content marketingu. Z contentem związałam się zaraz po studiach, z Senuto i SEO – w 2018 roku.