🔥 Zgarnij podwójną premię: dodatkowe 10% rabatu oraz do 3000 senucoinów za pierwsze zakupy

Direct Answers w Polsce – Analiza widoczności

SEO
Michał WrotkowskiMichał Wrotkowski
Opublikowano: 05.05.2016
5 minut

Niedawno opublikowaliśmy wpis o rewolucji jaką w Polskich wynikach wyszukiwania przeprowadza właśnie Google (Rewolucja w Google, Direct Answer i inne zmiany!). Przy okazji wpisu obiecaliśmy przeprowadzić analizę występowania snippetu Direct Answer w Polskich wynikach wyszukiwania. Ten wpis to wnioski z naszej analizy.

Jeśli ktoś nie miał okazji zapoznać się z naszym poprzednim wpisem przypominamy, że Direct Answer to nowy snippet Google, który powoduje wyświetlanie odpowiedzi na pytanie użytkownika bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Odpowiedź ta pochodzi z zewnętrznych stron internetowych, a zatem jest to szansa na pozyskanie dodatkowego ruchu z wyszukiwarki. Sam snippet w wynikach wyszukiwania wygląda tak:

ctr z seo – direct answer

Metodologia

Z naszej bazy 101 mln słów kluczowych, wyznaczyliśmy zbiór takich fraz na których powinien pojawić się bloczek zgodnie z intencją użytkownika. Powstała ten sposób baza 2.7mln fraz, które zawierają pytajniki „w jaki sposób”, „co to jest” i tym podobne. Dodatkowo, uwzględniliśmy frazy z naszej bazy 19 mln fraz monitorowanej w Google co tydzień, na których również wystąpił snippet a nie są powiązane z pytaniami.

Kilka podstawowych statystyk

Z całego polskiego potencjału 2 764 312 fraz, w wynikach wyszukiwania snippet Direct Answer występuje w przypadku 121 759 słów kluczowych. Stanowi to 1,20% wszystkich fraz bazy Senuto.

O cały potencjał tego snippetu, walczy aż 73 459 domen, które wystąpiły w pierwszej 10 wyników wyszukiwania dla tych fraz

Direct Answer a liczba wyszukiwań słowa

Pierwszy element to rozkład liczby wyszukiwań słów kluczowych na których występuje badany snippet. W ten sposób zobaczymy czy występuje on na popularnych słowach kluczowych czy raczej na niszowych.

liczba wyszukiwań słowa vs direct answer

Jak widać najwięcej słów kluczowych, które mają snippet Direct Answer mają poniżej 10 wyszukiwań miesięcznie w Google. Słowa kluczowe, które mają przynajmniej 10 wyszukiwań mają snippet w przypadku 21 461 słów kluczowych co stanowi 1,12% wszystkich słów, które w Senuto monitorujemy tygodniowo.

Dane z wykresu w formie tabeli znajdują się poniżej.

 

[table id=35/]

Direct Answer vs. CPC

Poniższa tabela przedstawia rozkład słów w Direct Answer w zależności od deklaratywnego kosztu kliknięcia w Google AdWords.

 

[table id=31 /]

Jak widać 98% słów to takie, które mają CPC < 0,05 zł. Wychodzi na to, że snippet rzadko pojawia się w przypadku słów gdzie występują reklamy Google AdWords.

50 najczęściej wyszukiwanych słów

Poniższa tabela prezentuje 50 najczęściej wyszukiwanych słów kluczowych, które posiadają snippet Direct Answer.

 

[table id=30 /]

Direct Answer vs. Pozycja w wyszukiwarce

Direct Answer jest nie tylko dla serwisów, które są już bardzo wysoko w wynikach wyszukiwania. Jest to szczególnie szansa dla tych z pozycją poza TOP3. Dlatego zweryfikowaliśmy zależność obecnej pozycji domeny do występowania w tym snippecie. Przedstawia to poniższy wykres.

pozycja w SERP vs. Direct Answer

Jak widać ponad 56% stron występujących w Direct Answer występuje na pierwszym miejscu w organicznych wynikach wyszukiwania.

Patrząc na to z drugiej strony, oznacza to, że aż 44% stron zajęło nasze „zerowe miejsce” nie będąc pierwszej pozycji w SERPach a aż 18% nie jest nawet w top3. To ogromna szansa dla witryn, które pojawiają się poza czołówką wyników, teraz praktycznie mogą przeskoczyć całe top3.

Mimo wszystko widać mocną zależność pomiędzy pozycją w wynikach wyszukiwania a występowaniem w Direct Answers. Zaskakujący jest również fakt, że aż 1,61% czyli ponad 1700 słów to słowa gdzie w Direct Answer występują strony, które w organicznych wynikach wyszukiwania zajmują pozycję poza TOP 10.

Direct Answer vs. Liczba wyrazów

Kolejną rzeczą jaką sprawdziliśmy jest długość słowa w kontekście występowania na nim snippetu Direct Answer. Wyniki przedstawiają się następująco.

Długość słowa vs. snippet

Jako że Direct Answer jest ściśle powiązany z frazami pytającymi, nie jest zaskakującym faktem, ze 90% wszystkich snippetów przypada longtailowi posiadającemu 3 do 5 wyrazów. Tylko dwa snippety występują na jednowyrazowej frazie.

Direct Answer vs. Najczęstsze słowa

Kolejny element jaki zbadaliśmy to najczęściej występujące kombinacje słów w frazach posiadających Direct Answer.

[table id=28 /]

Najczęściej występującą kombinacją jest „co to” które odpowiadają za ponad 64% wyników.

Najczęściej występujące domeny w Direct Answer

Skoro już wiemy, gdzie i w jakich proporcjach wyświetla się nasz nowy snippet, czas przejść do analizy domen, które się w nim pojawiają.

Poniżej przedstawiliśmy najczęściej występujące domeny na „pozycji zero”.

[table id=32 /]

Jak widzimy, całość zdominowała Wikipedia, zabierając 54% wyników w Direct Answer.

Najwięksi wygrani

Wspomniałem wcześniej, że Direct Answer ogromna szansa dla domen, które są poza TOP 3. Sprawdziliśmy, kto z tej szansy najbardziej skorzystał.

W tym celu, znaleźliśmy domeny, które mają najwięcej takich fraz, które są na pozycjach 4-10 a mimo to występują w Direct Answer.

Wyniki przedstawia poniższa tabela.

[table id=33 /]

Legenda:

Liczba fraz w TOP3 – na ile fraz, na których wystąpił bloczek Direct Answer, domena znalazła się w organicznych wynikach wyszukiwania na pozycjach 1-3.
Liczba fraz POZA TOP3 – na ile fraz, na których wystąpił bloczek Direct Answer, domena znalazła się w organicznych wynikach wyszukiwania na pozycjach 4-10.
% Wygranych fraz w Direct Answer – na jaki % fraz, domena pojawiła się w snippecie, pomimo pozycji 4-10

Najlepszym przykładem wykorzystanej szansy, jest domena cotoznaczy.com.pl. Na 105 fraz, na których wystąpił bloczek Direct Answer, domena znalazła się na pozycjach 4-10, mimo to na 39% z nich cotoznaczy.com.pl wskoczył na naszą „pozycje zero”.

Najwięksi przegrani

Skoro są wygrani, muszą być również przegrani. Jako przegraną frazę dla domeny, uznaliśmy taką, w którym domena była w TOP3, wystąpił bloczek z Direct Answer ale nie wystąpiła w nim ta domena. Oznacza, to że pomimo wysokich pozycji, przez występujący tam snippet, jej CTRy są znacznie niższe.

[table id=34 /]

Legenda:

Liczba fraz w Direct Answer – na ile fraz, domena wystąpiła w snippecie.
Liczba fraz w TOP3 – na ile fraz, na których wystąpił bloczek Direct Answer, domena znalazła się w organicznych wynikach wyszukiwania na pozycjach 1-3.
Liczba fraz POZA TOP3 – na ile fraz, na których wystąpił bloczek Direct Answer, domena znalazła się w organicznych wynikach wyszukiwania na pozycjach 4-10.
% Przegranych fraz w Direct Answer – na jaki % fraz, domena znajduje się na pozycji 1-3 oraz występuje Direct Answer kierujący do innej domeny.

Widzimy tutaj kilka domen, które są kompletnie nie przygotowane na Direct Answer i pomimo dużej liczby fraz w TOP3 na których wystąpił nowy snippet, potrafią nie wystąpić w snippecie na ani jedno słowo.

Wnioski

Z naszej analizy wynika kilka ciekawych wniosków.

  • Snippet Direct Answer pojawia z reguły na słowa o niskiej liczbie wyszukiwań
  • Pojawia się on najczęściej na słowach gdzie nie ma reklam Google AdWords lub kliknięcia w te reklamy są bardzo tanie
  • Snippet dotyczy najczęściej słów składających się z 3-5 wyrazów
  • Istnieje duża zależność pomiędzy pozycją w wynikach wyszukiwania a występowaniem w Direct Answer – w 83% przypadkach w Direct Answer występują domeny, które w wynikach wyszukiwania są na miejscach 1-3

Direct Answer w Senuto

W Senuto w chwili obecnej istnieją dwie funkcje powiązane z Direct Answer.

  1. Pytania: narzędzie dzięki, któremu wygenerujecie pytania na podstawie słowa kluczowego. Pełen opis narzędzia znajduje się tu: Generator pytań.
  2. Filtr po Direct Answer: w analizie widoczności, bazie słów kluczowych i wszystkich narzędziach powiązanych z tymi modułami daliśmy możliwość filtrowania po tym snippecie.

Natomiast jesteśmy w trakcie tworzenia dedykowanego narzędzia, specjalnie do analizy widoczności tego snippetu.

W kolejny wpisie, przedstawimy analizę techniczną stron, które znalazły się w Direct Answer, w celu zweryfikowania, jakie działania są potrzebne, żeby znaleźć się na „pozycji zero”.

Podziel się tym postem:  
Michał Wrotkowski

Pasjonat zbierania i przetwarzania danych. Jako CTO w Senuto odpowiada za projektowanie struktury danych oraz ich dostarczanie.

Senuto przez 14 dni za darmo

Wypróbuj

Wypróbuj Senuto Suite przez 14 dni za darmo

Zacznij 14-dniowy trial za darmo

Poznaj Senuto na 1-godzinnym szkoleniu online. Za darmo.

Wybierz termin i zapisz się